Jak zorganizować wieczór kawalerski

Jak zorganizować wieczór kawalerski

Kiedy nieuchronnie zbliża się czas pożegnania ze stanem kawalerskim, warto zadbać o dobrą zabawę dla przyjaciół, kumpli czy też kuzynów. Oczywiście zadania dla pana młodego na wieczór kawalerski to ułamek tego, co może wydarzyć się przez te kilka czy kilkanaście godzin. Huczna zabawa w męskim gronie może przybierać rozmaite formy. Jako przestrogę można uznać zarówno filmy takie jak „Kac Vegas’, jak również historie już zaobrączkowanej męskiej braci.

Kto odpowiada za organizację wieczoru kawalerskiego?

Ostatni moment na niemal bezkarne szaleństwo – tak często wygląda wieczór kawalerski. Są też panowie preferujący łagodniejszą formę zabawy. Organizatorzy muszą więc dopasować własne preferencje z gustami gości, zawsze pamiętając, że najważniejszy jest jeszcze narzeczony. Nie jest to łatwe, ale mimo to trzeba się postarać. Już na tym etapie pojawia się pytanie, do kogo należą obowiązki organizacyjne.

Za wieczór kawalerski odpowiada przede wszystkim przyszły małżonek. Solidne wsparcie winien otrzymać od świadka, który powinien postarać się o niespodzianki. Także najlepsi przyjaciele mogą się przydać – pan młody przydzielając między nich zadania i zdejmuje z własnych barków trudy, i przyczynia się do tego, że biesiadnicy czują się potrzebni. Wieczór kawalerski – co i jak? Nie obejdzie się bez burzy mózgów!

Z kim i jak spędzić wieczór kawalerski?

Bez względu na rodzaj atrakcji i miejsce przyszły pan młody powinien spędzić wieczór kawalerski w gronie, w którym czuje się naprawdę komfortowo. Jakiekolwiek niesnaski, a o te dość łatwo zwłaszcza po alkoholu, nie są wskazane. Dlatego też rolą świadka – bo to on najczęściej odpowiada za listę gości – jest zaproszenie tych, którzy nie tylko lubią się zabawić, ale przede liczy się dla nich osoba pana młodego.

Zdarza się też, że dobrzy kumple jeszcze kawalera nie przepadają za sobą lub nawet są skłóceni. W takiej sytuacji trudno o rozwiązanie w stu procentach zadowalające wszystkie strony. Ale lepiej zrezygnować z osoby czy osób skonfliktowanych kosztem komfortu pana młodego i pozostałych zaproszonych. Niewdzięczną rolę osoby (nie)zapraszającej na ogół przejmuje świadek, choć i bohater wieczoru może pokusić się o stosowne wskazówki lub też zawczasu skontaktować się z osobami skonfliktowanymi.

Są i inne osoby, których obecność nie jest wskazana na wieczorze kawalerskim. To przede wszystkim teść, nawet jeżeli pan młody żyje z nim w prawdziwej komitywie. Ryzyko niezrozumienia wynika zarówno z relacji rodzinnych, jak również z różnicy wieku między pozostałymi uczestnikami zabawy. Natomiast jeśli nie ma w planach ekscesów ocierających się o zdradę, warto zaprosić brata czy kuzyna panny młodej. Dobry szwagier to instytucja godna szacunku i uhonorowania. Istotne, by niespodzianki na wieczór kawalerski mimo wszystko były choć trochę wysmakowane.

Gdzie zorganizować wieczór kawalerski?

Najprostszą odpowiedzią jest spotkanie w pubie albo domówka. Trzeba charakter miejsca dobrać do upodobań pana młodego. Stąd jeśli gustuje w piwach rzemieślniczych i rockowej muzyce, klub z głośną muzyką dyskotekową, serwujący piwa typu Lech i Heineken, odpada. Jeśli główny bohater jest miłośnikiem piłki nożnej, niezłym pomysłem jest zabranie całej ekipy do sportowego pubu. Oglądanie meczu z najbliższymi to tylko jedna z atrakcji.

Duża odległość do domu czy niepogoda dla większości facetów nie stanowią problemu. Łatwiej odpowiedzieć więc na pytanie, co zorganizować na wieczór kawalerski. Stąd zamiast wizyty w pubie wielu wybiera szalone miejsca. Survival bądź bushcraft to jedne z podpowiedzi. Weekendowy wypad w Bieszczady połączony ze zdobywaniem Wielkiej Rawki i wizytą w bacówce to następna propozycja godna uwagi. Można też pokusić się o mazurskie lub nadmorskie atrakcje, pamiętając, że alkohol i pływanie to niedobrana para.

Jak spędzić wieczór kawalerski?

Patrząc na rozrywkowe kino z Hollywood, pierwszym skojarzeniem z wieczorek kawalerskim jest bar ze striptizem. To rozwiązanie kuszące szczególnie dla zaproszonych (nie tylko kawalerów i samotnych), zarazem jednak ryzykowne. Jeżeli pan młody dotychczas nie gustował w podobnych rozrywkach, także podczas wieczoru kawalerskiego lepiej, by bawił się w innym miejscu, w innym towarzystwie.

Kwintesencją wielu męskich spotkań jest wchłanianie dużych ilości alkoholu. Planując nie tyle wieczór kawalerski, ale też wczesne godziny popołudniowe lub cały weekend, wskazane jest o inne rozrywki. Łączące zręczność z ruchem, sprytem i śmiechem to klucz godzien zapamiętania. Paintball – oczywiście, ale pod warunkiem, że przed strzelnicą nie było zbyt wielu starterów. Quady – jeśli pan młody lubuje się, to czemu nie – z zastrzeżeniem jak przy paintballu.

leżące na stole szklanki i napoje

Wielu facetów to miłośnicy samochodów. Kilka godzin spędzonych na torze do rallycrossu, gokarty, drift doskonale poprawią humor, przygotowując całą ekipę do nocnych harców. Można też pokusić się o sporty ekstremalne. Skoki ze spadochronem czy bungee budzą sporo emocji, ale nie u każdego.

Wycieczka po dawnych terenach fabrycznych, nieczynnych bocznicach kolejowych czy bunkrach przypadnie do gustu wielu mężczyznom. Rolą organizatora jest poinformowanie wszystkich o ewentualnych niedogodnościach oraz o przypomnieniu o stosownym ubraniu i butach. Ognisko gdzieś w głuszy połączone z noclegiem pod namiotami wpisuje się w tę narrację.

Niespodzianki i prezenty na wieczór kawalerski?

Czasem można zasłyszeć historie o tym, że największą niespodzianką na wieczorze kawalerskim była wizyta kobiet biorących udział w wieczorze panieńskim przyszłej żony naszego bohatera. Aby tego uniknąć, warto wcześniej skonsultować z przyszłą żoną termin i miejsce. Chociaż wspólna impreza, będąca wstępem do zaplanowanego za tydzień czy dwa wesela, brzmi intrygująco.

Polecanym pomysłem na wieczór kawalerski jest impreza tematyczna. Wtedy świadek wcześniej informuje gości, w jakim klimacie mają się ubrać, delikatnie dając do zrozumienia panu młodemu, co się święci. Stroje inspirowane uliczną (bazarową) modą z lat 90. XX wieku, garnitury kojarzące się z włoską mafią czy fryzury i ubrania przypominające ulubioną przez pana młodego komedię Stanisława Barei z pewnością będą prezentować się ciekawiej od koszulek polo, białych kołnieżyków i T-shirtów.

Chociaż niezapomniany wieczór kawalerski jest sam w sobie prezentem, to każdy z zaproszonych powinien zadbać o upominek dla przyszłego męża. Dmuchana lala niekonicznie. Lepszym pomysłem jest kupno czegoś gustownego, trwałego i zarazem zgodnego z zainteresowaniami bohatera wieczoru. Gatunkowy trunek, zestaw piw craftowych, portfel czy koszulka przygotowana na tę okazję sprawdzą się lepiej.

Zadania dla pana młodego

Wiele okazji do śmiechu mogą dać zadania dla pana młodego na wieczór kawalerski. Kwiz przypominający teleturniej „Czar par” z pewnością się sprawdzi. Kim chciała być narzeczona, kiedy była małą dziewczynką. Jakie są jej ulubione kwiaty? Na jaką cechę przyszłego męża zwróciła uwagę na początku znajomości? Jaka jest wg niej najlepsza forma spędzania czasu we dwoje? Kiedy wiedziała, że to ten jedyny? Podpowiedzi mile widziane!

Wskazówki końcowe

Zbliża się kawalerskie? Jak zrobić kawalerskie, aby pan młody zapamiętał te godziny do końca życia? By czas spędzony z kumplami i przyjaciółmi przez lata wspominał z rozrzewnieniem i uśmiechem? Przede wszystkim trzeba pamiętać, że to jego wieczór. Że wszystkie atrakcje i niespodzianki zostały zorganizowane dla niego. Reszta, nawet koledzy na co dzień grający pierwsze skrzypce w towarzystwie, są dopełnieniem. Może nie tłem.

Mając nadzieję, że bohater wieczoru kawalerskiego będzie przez długie lata szczęśliwym mężem (także ojcem), wskazane jest zachować umiar. Jeśli organizatorzy myślą o ryzykownych zabawach, choćby o striptizie, winni uzgodnić to z narzeczoną. Jeśli będzie grymasić, jej zdanie musi być równie ważne jak przyszłego męża. Niesnaski na początku pożycia małżeńskiego, do tego wynikające z braku taktu kolegów, nie wróżą dobrze.