Jak samodzielnie wygłuszyć swój samochód?

Jak samodzielnie wygłuszyć swój samochód?

Problemem, który wpływa na obniżenie komfortu użytkowania samochodu, jest nadmierny hałas podczas jazdy. Dekoncentrujące dźwięki, dobiegające spoza kabiny, mogą nawet wpłynąć na bezpieczeństwo poruszania się po drodze. Jeśli zajrzymy pod maskę, czy wjedziemy na kanał samochodem, szybko przekonamy się, czym ten stan rzeczy jest spowodowany. Niewielka ilość zamontowanych materiałów, które mają na celu wyciszenie samochodu, jest niestety normą. Producenci oszczędzają szczególnie na tych komponentach, których czas instalacji wydłużyłby proces montażowy i wpłynąłby na zwiększenie kosztów produkcji. Jest jednak wyjście z tej niekorzystnej sytuacji – wyciszenia wnętrza całego samochodu możemy dokonać sami. Na czym polega samodzielne wygłuszanie samochodu i czy domowymi sposobami jesteśmy w stanie osiągnąć zadowalający efekt? 

Wyciszenie samochodu – po co?

W jaki sposób wygłuszanie wnętrza samochodu może wpłynąć na lepszy komfort jazdy? Czy komfort użytkownika to jedyna kwestia, która w tym kontekście jest istotna? Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to, w jaki sposób kierowca odbiera bodźce, dochodzące do niego z zewnątrz. Podczas prowadzenia auta kierujący musi skupić się na wielu rzeczach jednocześnie, zatem dokładanie dodatkowych obciążeń percepcyjnych jest w takiej sytuacji niekorzystne.

Hałas silnika, dźwięki dobiegające spoza drzwi auta, szum toczących się kół – to tylko nieliczne czynniki zwiększające poziom hałasu w środku. Wytłumienie samochodu wpłynie zatem pozytywnie na poprawę jakości prowadzenia auta. Kierowca będzie mógł skupić się na obserwowaniu drogi i zwracaniu uwagi na sygnały dźwiękowe, emitowane m.in. przez pojazdy uprzywilejowane czy innych uczestników ruchu.

Wyciszenie kabiny samochodu daje zatem pewną przewagę w zakresie komfortu prowadzenia auta. Mniejszy hałas, zredukowany np. za pomocą specjalistycznej maty, zmniejsza ryzyko powstawania silnych drgań, co może zwiększyć żywotność niektórych wrażliwych komponentów. Czy jednak w każdym przypadku warto skorzystać z usług profesjonalistów, czy lepiej zrobić to na własną rękę?

Profesjonalne wyciszenie samochodu – ile kosztuje?

Jedną z podstawowych możliwości jest skorzystanie z profesjonalnych serwisów specjalizujących się w wyciszaniu pojazdów. Pełne wyciszenie wnętrza samochodu (profesjonalne wyciszanie samochodów) w eksperckim serwisie będzie kosztować ok. 2500-4000 złotych w przypadku całościowej usługi. Jeśli chcemy skorzystać z wyciszenia poszczególnych elementów wnętrza, zapłacimy odpowiednio mniej.

Redukowanie hałasu samej podłogi od części pasażerskiej to koszt ok. 500-1000 złotych. Jeśli chodzi o bagażnik – ceny profesjonalnego montażu mat wygłuszających zaczynają od kilkuset złotych, podobnie jak w przypadku nadkoli pojazdu oraz pokrywy silnika. Jeśli chcemy zadbać o całościowe wygłuszenie kabiny, będziemy musieli liczyć się z kosztem opiewającym na kilka tysięcy złotych. Dodatkowo, jeśli chcemy aby zastosowano materiały wyciszające w ramach jakości premium, będziemy musieli liczyć się z dodatkowymi kosztami.

W wielu przypadkach będzie to nieopłacalne, w szczególności, gdy posiadamy już dość wiekowe auto średniej klasy. O ile w przypadku nowych samochodów jest to w miarę korzystne cenowo, to w innych sytuacjach eksperckie wygłuszanie akustyczne w serwisie będzie mijało się z celem. Alternatywą są prace ręczne, wykonywane samemu. Czy jest to takie trudne i ile możemy zaoszczędzić, jeśli wybierzemy samodzielne wyciszenie wnętrza samochodu?

Jak skutecznie wyciszyć samochód samodzielnie?

Jak wyciszyć wnętrze samochodu? Choć na pozór wygląda to na skomplikowaną czynność, to samodzielne dodatkowe wyciszenie samochodu nie jest trudne. Nie potrzeba do tego ani specjalistycznej wiedzy, ani eksperckiego sprzętu. Warto jednak uzbroić się w dużą dawkę cierpliwości i staranności, by instalacja mat wygłuszających przebiegła wzorcowo. Nawet tym prostym, domowym sposobem jesteśmy w stanie znacznie zredukować hałas, który dobiega spoza kabiny samochodu.

Podstawowym elementem, jaki będzie nam potrzebny, jest mata butylowa (najbardziej popularna, ale możesz zastosować także inną) lub inna mata posiadająca dobre właściwości wygłuszające. Możemy ją zakupić bezproblemowo za pośrednictwem sieci, korzystając z profesjonalnych sklepów z częściami samochodowymi. Nowe maty zdobędziemy także w niektórych sklepach budowlanych, lub korzystając ze stron ogłoszeniowych, czy portali społecznościowych.

Znajdziemy tam maty dostosowane do profilu poszczególnych części samochodu (nadkoli, bagażnika, drzwi, słupków, podłogi czy maski) lub takie, które samodzielnie będziemy musieli dociąć, aby uzyskać pożądany kształt. Możemy zakupić także gotowy pakiet produktów wygłuszających – zwracajmy jednak uwagę na ich jakość. Maty instaluje się przytwierdzając je do blachy, co zmniejsza poziom hałasu audio, dobiegającego od strony umiejscowienia komponentu.

Jeśli chodzi o bagażnik, czy maskę, dostęp do blachy będzie stosunkowo prosty. W przypadku wyciszania innych elementów samochodu, będziemy zmuszeni do demontażu poszycia, rozkręcenia drzwi czy zdjęcia innych wierzchnich elementów zabezpieczających. Maty nie wymagają działania wysokiej temperatury w celu przyklejenia się do blachy – wystarczy klej oraz pianka. Inne elementy dodatkowe, które mogą okazać się potrzebne, to np. wałek do dociskania, lub inny przyrząd, który pozwoli na wyrównanie maty.

Samodzielne wyciszenie samochodu – koszt

Wygłuszenie auta to spory koszt – co będzie składać się na kwotę łączną? Cena własnego wygłuszenia pojazdu będzie zależała przede wszystkim od tego, czy zdecydujemy się wyciszyć cały pojazd, czy zastosujemy izolację tylko na nadkola bądź silnik. Duże znaczenie ma również to, jakie maty wygłuszające do samochodu zdecydujemy się wybrać. W niektórych przypadkach możemy zastosować także np. dwie warstwy maty, co znacznie będzie sprzyjać wygłuszeniu najbardziej hałaśliwych komponentów w samochodzie – przełoży się to jednak na efekt większej ceny pracy.

silnik samochodu

Jeśli jednak wykonujemy pracę samodzielnie, to odliczamy koszty robocizny, bo mamy je niejako w cenie. Oferty profesjonalnych serwisów mają różną marżę za zlecenie, jednak same prace ręczne, dotyczące montowania wyciszenia, pochłaniają lwią część kosztów. Zatem, ile kosztuje wyciszenie samochodu, przypuśćmy, pięciodrzwiowego hatchbacka? Będzie to koszt przynajmniej dwa razy mniejszy, niż w przypadku oddania samochodu do serwisu. Wiele także zależy od wybranych komponentów oraz czasu, jaki upłynie na wykonywanie prac. Może się bowiem okazać, iż nasze prace pochłoną kilkanaście dobrych godzin. Poniżej przedstawiamy pomysły na to, w jaki sposób dokonać sprawnego wyciszenia poszczególnych elementów dwuśladu.

Wygłuszenie kabiny samochodu

Wyciszanie kabiny powinniśmy rozpocząć od nałożenia izolacji na nadkola, drzwi oraz na blachę maski samochodu. Najintensywniejsze dźwięki szumów, dochodzące do kabiny, będą pochodzić z komory silnika oraz spod kół. Warto mieć na względzie to, by dokładnie oczyścić powierzchnie, które zostaną przygotowane pod nałożenie mat izolacyjnych. Jeśli chcemy zadbać o pełne bezpieczeństwo prac, musimy także zorientować się, gdzie znajdują się konkretne łączenia plastików i w jaki sposób przebiegają przewody instalacji elektrycznej.

Wyciszając wnętrze kabiny powinniśmy mieć na względzie to, że niektóre elementy bardzo łatwo uszkodzić. I choć nie potrzebujemy specjalistycznej wiedzy, to musimy mieć minimum pojęcia, jak izolacja akustyczna będzie mogła najoptymalniej przebiegać. Nie powinniśmy także przesadzać z nakładaniem pianki. Jeśli będzie jej sporo, ryzykujemy tym, że niektóre części plastikowe nie domkną się we właściwy sposób. Łatwo możemy także nieświadomie zakleić luki na śruby, co utrudni cały proces instalacyjny.

Wygłuszenie drzwi samochodu

Jak i czym wyciszyć drzwi w samochodzie? Do tego celu stosujemy tradycyjne maty butylowe. Ten rodzaj prac najlepiej wykonywać w oparciu o informacje podparte rozkładem poszczególnych części w aucie (w tym przypadku – drzwi). Ustawienia poszczególnych części wewnętrznych mogą się różnić, jednakże zwykle bloczki drzwi zamontowane są za pomocą kilkunastu spinek i dodatkowej warstwy foliowej, która ma na celu zabezpieczeniu mechanizmów wewnątrz.

Musimy robić to bardzo ostrożnie – jeśli nie czujemy się na siłach, lepiej wycofać się i zostawić to specjalistom. Może się bowiem okazać, że boczki drzwiowe zdemontujemy, ale będziemy mieć nie lada problem z ich ponowną instalacją. Jeśli jednak podejmiemy się tego zadania, nie obędziemy się bez narzędzi. Przyda się śrubokręt oraz nożyk, do wycinania niewielkich otworów w macie (jeśli będzie to konieczne). Nie powinniśmy nakładać zbyt grubej izolacji, gdyż ryzykujemy, że bloczki się nie domkną. Zerkamy także na prowadnice, linki i inne elementy wewnętrzne drzwi – muszą pozostać w nienaruszonym stanie.

Wygłuszenie przestrzeni pod kanapą

Bardzo często normy poziomu hałasu w kabinie są systematycznie przekraczane, w szczególności w autach niedostatecznie wyciszonych. Jak skutecznie wyciszyć samochód za pomocą mat zakładanych na przestrzeń pod kanapą? Szumy opływającego powietrza pod nadwoziem mogą znacznie utrudnić prowadzenie samochodu. Aby redukować hałas pod samochodem, należy wyciszyć podłogę. Do tego celu będzie konieczne zdemontowanie siedzisk, plastikowych elementów (wewnętrznych osłon, zabezpieczeń progów).

Niezbędne okaże się także wyciszenie przednich i tylnych nadkoli samochodu (głośne dźwięki z zawieszenia), gdyż w innym wypadku efekt wyciszenia samej przestrzeni podłogowej może być rozczarowujący. W tych przypadkach możemy spotkać trudność, związaną z rozpoznaniem niektórych otworów, czy zabezpieczeń. Jeśli mamy wątpliwości, czy dany obiekt możemy zakleić, czy lepiej wyciąć w macie izolacyjnej dziurę, skonsultujmy się z doświadczonym mechanikiem, który wie jak zrobić wyciszenie kabiny samochodu.

Wyciszenie nadkoli samochodu

Jak wygłuszyć samochód, montując izolację na nadkole? Bardzo często firmy produkujące duże pojazdy osobowe, np. SUV-y, oszczędzają na wyciszaniu tego elementu pojazdu. W większości przypadku wielu użytkowników musi zmierzyć się z niezadowalającym hałasem, który zmusza właścicieli do izolowania nadwozia. Na szczęście wygłuszyć nadkola można stosunkowo łatwo.

Pod warstwą okalającą nadwozia od strony kabiny, kryje się zazwyczaj czysta blacha. W takim przypadku mamy możliwość zastosowania dosyć dużej maty wygłuszającej (zwróćmy jednak uwagę, by oferta producenta izolacji była bogata w profesjonalne produkty do samochodów). Lepsze efekty uzyskamy w przypadku dobrania materiału, którego producent zagwarantował lepsze pochłanianie decybeli dochodzących do kabiny z zewnątrz. Maty do wyciszania samochodu na nadkola montujemy za pomocą warstwy kleju i pianki, pamiętając, aby nie zakleić istotnych otworów. Mata wygłuszająca do samochodu nie może także odstawać na rogach.

Wyciszenie maski

Jak wyciszyć silnik w samochodzie? Wyciszanie tego elementu jest ważne przede wszystkim w przypadku starszych typów samochodów, generujących wysokie poziomy hałasu i tonów niskich. Matę wygłuszającą pod maskę możemy zakupić za kilkadziesiąt złotych. Przede wszystkim zwróćmy uwagę na bezpieczeństwo – pod pokrywą silnika generowane są bardzo wysokie temperatury, dlatego materiał izolacyjny musi być na nie odporny. Całościowe prace montażowe zajmują najwyżej kilka godzin. Matę docinamy w miejscach, gdzie wystaje poza obręb, a następnie kładziemy jako warstwę piankę o charakterystyce trudnopalnej (taka pianka praktycznie nie ma prawa się zapalić).

Wygłuszenie bagażnika

Do wygłuszenia bagażnika warto wybrać produkty AB-25, czyli maty o grubości butylu w granicach 2,5 milimetra. Jeśli chcemy nieco zaoszczędzić, możemy pokusić się o tańszą alternatywę, np. 2 mm. Przestrzeń należy wymierzyć, aby upewnić się, jaką ilość materiału będziemy potrzebować. Musimy opróżnić cały bagażnik, włącznie z kołem zapasowym, jeśli jest ono tam umieszczone. Demontujemy wszystkie inne elementy – plastiki i tapicerkę. Przed umiejscowieniem maty należy blachę w bagażniku dokładnie oczyścić, gdyż bardzo często znajduje się tam dużo kurzu i brudu. Nakładamy maty, piankę, pamiętając o zakryciu wszystkich elementów blaszanych. Następnie starannie montujemy wszystkie zdemontowane części.