Jak przygotować auto na zimę?

Jak przygotować auto na zimę?

Zbliżający się okres zimowy jest najlepszą z okazji do dokładnego sprawdzenia stanu naszego samochodu. Jest to zdecydowanie najgorszy czas dla naszego samochodu, ponieważ zimą narażony jest na wilgoć, śnieg lub działalność soli. Dlatego warto upewnić się, czy wszystkie podzespoły działają sprawnie, by mieć gwarancję komfortu oraz bezpieczeństwa jazdy. Frazy takie jak: przygotowanie auta na zimę, przygotuj auto do zimy czy samochód zimą porady są najczęstszymi, które można znaleźć w wyszukiwarkach internetowych. W poniższym artykule przedstawimy najważniejsze informacje oraz porady, które pomogą najlepiej odpowiedzieć na pytanie: jak przygotować samochód na zimę.

Przygotowanie auta do zimy – sprawdź stan opon

Do wymiany opon na zimowe należy się szczególnie dobrze przygotować. Po pierwsze ważne jest, aby zmienić wszystkie 4 koła. Opony powinny mieć minimum 4 mm bieżnika, ponieważ w innym przypadku ich skuteczność jest niższa niż opon letnich. Opony nie powinny być starsze niż 5 lat, ponieważ ich mieszanka ulega stwardnieniu, przez co zmniejsza się ich skuteczność. W opinii kierowców panuje niestety mit, że opony przednie są o wiele ważniejsze niż tyle, dlatego najlepsze opony powinno dawać się na przód samochodu. Co jest nieprawdą. Tyle opony również są bardzo ważne, ponieważ to one gwarantują stabilność jazdy. Przy wymianie opon na zimowe nie można zapomnieć również o kole zapasowym. Gdy przydarzy się nam nieszczęśliwy wypadek i jedna z opon zostanie uszkodzona, to warto mieć w bagażniku dodatkowe koło z oponą zimową.

śnieg na szybkie auta

Oprócz sprawdzenia stanu opon również powinniśmy się zainteresować konserwacją oraz zabezpieczeniem uszczelek samochodowych. Zamknięte drzwi w samochodzie mogą zmienić niejeden mroźny poranek w koszmar. Gumowe elementy naszego samochodu również trzeba odpowiednio przygotować poprzez wysmarowanie warstwą ochronną. Do najtańszych i najczęściej wybieranych środków można zaliczyć wazelinę, która niestety posiada jedną wadę – uszczelki jej nie wchłaniają.

Dlatego warto kupić specjalny smar do uszczelek samochodowych. Warto przed samym sprawdzeniem wszystkich podzespołów samochodów dokładnie go umyć. Dzięki temu usuniemy wszelkie zabrudzenia, które mogą zatrzymywać wodę i powodować jej zamarzanie. Po dokładnym myciu nadwozia samochodu należy dokładnie go wysuszyć i wysmarować woskiem. Powłoka woskowa również dobrze się spisuje przy zabezpieczaniu lakieru przed niekorzystnym działaniem warunków atmosferycznych.

Przygotowanie samochodu na zimę – szyby, wycieraczki i płyn do spryskiwaczy

Zima to czas, w którym widoczność na drodze znacznie się pogarsza. Zwłaszcza po zmroku, kiedy w kroplach deszczu odbijają się światło latarni, czy mijanych samochodów. Dlatego ważne jest, aby odpowiednio przygotować na ten czas nasze szyby oraz karoserię przez odpowiedni dobór wycieraczek i płynu do spryskiwaczy. Wycieraczki oprócz wody muszą się również zmierzyć ze szlamem rozrzucanym przez inne mijane auta z drogi.

W zaistniałej sytuacji wskazane jest wymiana wycieraczek na nowszy model, sprawdzonego producenta, by uniknąć smug oraz irytującego dźwięku piszczenia. W okresie zimowym potrzebna jest również zmiana płynu do spryskiwaczy na zimowy. Podczas największych mrozów należy wybrać ten, którego temperatura zamarzania nie jest wyższa niż -20oC. Oprócz płynu do spryskiwaczy warto sprawdzić również odpowiedni poziom oleju oraz pozostałe płyny eksploatacyjne.

Przy niższych temperaturach lepiej sprawdza się olej o niższej lepkości. Warto się tym zainteresować o ile producent auta dopuszcza taką możliwość. Na zimę pomocnym akcesorium będzie też skrobaczka, odmrażacz do szyb czy odmrażacz do zamków. Aby chronić swoje dłonie przed odmrożeniem, powinniśmy zaopatrzyć się w odpowiednie rękawice. Wszystko to usprawni oraz przyspieszy proces przygotowywania samochodu do zmiennych warunków atmosferycznych.

Przygotowanie samochodu do zimy – oświetlenie samochodu w zimie

Zastanawiasz się jak przygotować auto do zimy? Dobór odpowiedniego oświetlenia do samochodu, to kolejna ważna sprawa, którą należy się zająć przed rozpoczęciem sezonu zimowego. Przeszkody, krawężniki czy wyboje napotkane przez nasz samochód z czasem powodują rozkalibrowanie świateł, które są niezmiernie ważne zwłaszcza z w okresie zimowym, kiedy zmrok zapada zdecydowanie szybciej. Aby czuć się w 100% komfortowo i bezpiecznie najlepiej przed wyruszeniem w drogę ustawić odpowiedni poziom świateł. Możesz to bezpośrednio zrobić w stacji diagnostycznej, warsztacie lub samodzielnie w swoim własnym garażu, wyznaczając odpowiedni poziom na ścianie.  Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Jak przygotować samochód do zimy – sprawdźstan akumulatora

Kolejnym punktem w przygotowaniu naszego auta na sezon zimowy jest sprawdzenie akumulatora, który to jest najczęstszym winowajcom zimowych niepowodzeń. Akumulatory z niższą kondycją w przypadków silników diesla uniemożliwiają praktycznie poranny rozruch na mrozie. Wymagane jest przez to większej mocy rozruchowej, przez co nagrzewanie się do temperatury roboczej zajmuje sporo więcej czasu.

Stan akumulatora można zmierzyć poprzez odpowiedni miernik. Aby skutecznie zabezpieczyć, nasz akumulator zachęcamy do skorzystania z fachowej pomocy warsztatu samochodowego, badanie jest tanie a często nawet darmowe. Poziom elektrolitów nie wolno uzupełniać na własną rękę, ponieważ jest to bardzo niebezpieczne i może skończyć się dużym problem układu elektrycznego naszego samochodu.

Zużyty akumulator należy bezpośrednio wymienić na nowy. Do dobrej pracy akumulatora wymagany jest również alternator. Zużyty alternator może nieodpowiednio doładowywać akumulator, co może skutkować problemy z rozruchem silnika. Aby sprawdzić poziom ładowania akumulatora przez alternator, można podpiąć specjalny miernik pod klemy i uruchomić silnik.

Mamy nadzieję, że przy pomocy tego artykułu znacznie szybciej oraz skuteczniej przygotujesz się na rozpoczęcie zimowego sezonu Twojego pojazdu. Skontrolowanie powyższych punktów zajmie niewiele czasu, a zagwarantuje bezpieczną jazdę podczas całej zimy. Jeżeli nie jesteśmy w stanie sprawdzić wszystkich czynności samemu, to możemy skorzystać z pomocy mechaników naszego zaprzyjaźnionego warsztatu, do czego serdecznie zapraszamy. Pomoc specjalistów w zakresie działalności auta zagwarantuje nam odpowiedni komfort jazdy oraz bezpieczeństwo w nawet najgorszych warunkach atmosferycznych.