Tę zabawę terenową można nazwać współczesnym poszukiwaniem skarbów. Czy jednak ma coś wspólnego z zaginionym złotem piratów? Przyjrzyjmy się, o co chodzi – o sport, rozrywkę, turystykę, a może podróże? Tak naprawdę to o wszystko po trochę – i jeszcze więcej!
Co to jest geocaching– szukanie skrzynek z GPS?
W dużym uproszczeniu wygląda to tak:znane są współrzędne geograficzne miejsca ukrycia skrzynki (tzw. geocache). Zadanie polega na tym, aby iść w teren i ją odnaleźć. Najpierw jednak zakłada się konto w odpowiednim serwisie, który skupia społeczność poszukiwaczy. Jest ich kilka, a najpopularniejszym na świecie kieruje firma Groundspeak. Istnieją również krajowe alternatywy, znane jako Opencaching – z definicji całkowicie niekomercyjne.
Po udanych poszukiwaniach znalazca wpisuje sięw dzienniku (tzw. logbooku), który jest jedynym obowiązkowym wyposażeniem skrytki. Każdejze skrzynek poświęcona jest indywidualna strona, na której należy potwierdzić znalezienie za pomocą wpisu. Są tam też informacje o typie, rozmiarze, trudności oraz opis geocache. Pojemnik (czyli po polsku “kesz”) może zawierać dowolne przedmioty–oprócz niebezpiecznych lub psujących się, np. spożywczych.
Istotą poszukiwań jest pewna tajemniczość. Pojemniki są chowane w miejscach publicznych, często w zatłoczonych centrach miast. Ważne jest, aby szukając, nie zdradzać dokładnej lokalizacji ukrycia. Wzbudza to podejrzenia postronnych, którzy czasem przypadkowo lub celowo niszczą skrytkę. Nigdy nie powinna być ona bezpośrednio na widoku, aby też nie psuć poszukiwań.
Dlaczego warto się bawić w Geocaching?
W ostatnich latach, dzięki upowszechnieniu smartfonów ze wbudowanym odbiornikiem GPS, gra w szukanie skrzynek staje się coraz popularniejsza. Odpowiednia aplikacja ułatwia geocaching, pokazując mapę okolicy z lokalizacjami. Da się też w niej wyszukiwać skrytki, przeglądać opisy, dokonać wpisu.
Poszukiwania prowadzą dorośli i dzieci, może to być zabawa w trakcie spaceru lub rywalizacja. Pojemniki umieszcza się w ciekawych miejscach, co jest wielkim walorem krajoznawczym. Mnóstwo miejsc można poznać właśnie dzięki geocachingowi:
- muzea, teatry, biblioteki, szkoły,
- pomniki, kapliczki, detale architektoniczne,
- zabytkowe kamienice i kościoły,
- parki, zieleńce, obiekty sportowe.
Takie miejsca często mają ciekawą historię, opowiedzianą w opisie skrytki przez jej założyciela.
Skrzynki w geocachingu
Najpopularniejsze typy skrytek to:
- Tradycyjna. Z góry znane są współrzędne, zatem to najprostszy typ. Poszukiwania mogą być trudnym wyzwaniem, jeśli twórca postarał się o dobre zamaskowanie. Pojemniki mogą być mniejsze od palca, a dokładność lokalizacji wynosi kilka-kilkanaście metrów. W niesprzyjającym terenie (np. gęste zarośla w lesie) bywa to karkołomne zadanie!
- Wieloetapowa. Na współrzędnych początkowych nie ma skrzynki z logbookiem, ale jest wskazówka do następnego etapu. Tam może znajdować się finał lub kolejna wskazówka. Czasem trzeba przebyć kilka kilometrów, aby dokonać wpisu.
- Zagadkowa. Aby poznać współrzędne, należy rozwiązać łamigłówkę z opisu, zamieszczonego w Internecie. Czasem natomiast potrzebne są informacje, dostępne tylko na miejscu – np. napis z pomnika lub odpowiedź na pytanie o detal architektoniczny. Niektóre zagadki wymagają specjalnej wiedzy lub umiejętności, np. rozwiązania matematycznego problemu.
- Wydarzenie,czyli event. O co chodzi? Tym razem nie o żadną skrzynkę, ale o spotkanie społeczności poszukiwaczy. Czasem jest ku temu specjalna okazja, np. sylwester lub czyjaś rocznica pierwszego znalezienia. Największe zgromadzenia to mega-eventy, które zbierają powyżej 500 osób.
- Wirtualna. Nazwa oznacza, że nie istnieje żaden pojemnik. Znalezienie jest najczęściej zaliczanie dzięki zdjęciu będącymdowodem, że odwiedziło się zadane miejsce. Czasem do wykonania jest dodatkowe zadanie.
Geocaching uwzględnia też inne rodzaje skrzynek, nieco rzadziej spotykane. Earthcache jest rodzajem wirtualnym, poświęconym geologii. Letterbox musi zawierać pieczątkę, którą można odbić w prywatnym zeszycie na pamiątkę. Wydarzenie CITO wspiera inicjatywy ekologiczne, np. zbieranie śmieci z terenów zielonych.
Geocaching– jak założyć skrzynkę
Każdy z poszukiwaczy może również założyć swoją skrytkę. Kto się na to zdecyduje, powinien:
- znaleźć miejsce warte pokazania lub uczynić je wartym odwiedzenia dla samego poszukiwania;
- napisać opis–najlepiej interesujący i zawierający potrzebne do odnalezienia wskazówki;
- bezpiecznie i niepostrzeżenie dokonać ukrycia w terenie;
- załadować opis wraz z parametrami pojemnika na witrynę;
- poczekać na recenzję i publikację;
- w razie uszkodzenia – dokonywać serwisowania.
Każdy cache podlega ocenie, gdyż musi spełniać podstawowe wymogi. Jest to wyszczególnione w regulaminie serwisu, ale w skrócie można powiedzieć tak: skrytka nie powinna nikomu przeszkadzać, ma być trwała i możliwa do znalezienia. Recenzent zatwierdza i publikuje kesza lub też prosi o jakąś poprawkę. Niektóre pojemniki są tworzone przez zapalonych majsterkowiczów i wtapiają się świetnie w tło, udając gałąź lub kamień.
Podsumowanie
Zabawa w geocaching zbiera same dobre opinie. Na forach dyskusyjnych lub Facebooku istnieją grupy, skupiające poszukiwaczy. Rekordziści traktują to jak poważny sport, mając nawet kilkadziesiąt tysięcy znalezień na całym świecie. Jest to świetny sposób, aby poznawać okolice o wysokich walorach turystycznych. Wiele dużych miast na świecie obfituje w skrytki, które zwracają uwagę zwiedzających na wielkie i małe atrakcje. Jednak tak naprawdę docenić można tę rozrywkę dopiero po założeniu własnego konta. Warto spróbować i dołączyć do społeczności poszukiwaczy skarbów!